POZICOVNEAUT.SK

Dopravné informácie

Pravidlá na ceste

Ponúkame Vám prehľad dôležitých dopravných informácií, ktoré upravuje zákon o cestnej premávke na Slovensku, a ktoré sú pre Vás záväzné, či už jazdíte na vlastnom vozidle, alebo Vám ho vypožičala autopožičovňa.

Denné svietenie

Počas jazdy na slovenských cestách platí povinné denné svietenie počas celého roka pre všetky motorové vozidlá. Mnohé autoservisy na Slovensku ponúkajú montáž systému pre celoročné denné svietenie. Zabezpečte si denné svietenie v ktoromkoľvek autoservise a jazdite podľa predpisov bez starostí.

Detské autosedačky

Od roku 2007 platí na území Slovenska povinnosť prepravovať deti v detskej autosedačke. Táto povinnosť platí aj v prípade požičania automobilu v autopožičovni. Autosedačka musí zodpovedať veku a váhe dieťaťa a byť mu primeraná. Dieťa je v nej pripútané zároveň bezpečnostným pásom. Povinnosť používať detskú autosedačku zaniká, ak dieťa dosiahlo výšku 150 cm alebo vek 12 rokov.

Bezpečnostné pásy

Bezpečnostným pásom musí byť na Slovensku pripútaný každý cestujúci v obci aj mimo obce, pričom za obec sa považuje dedina a mesto. Táto povinnosť platí aj pre spolujazdcov sediacich na zadných sedadlách vozidla.

Alkohol za volantom

Na Slovensku je maximálna prípustná hladina alkoholu v krvi vodiča v hodnote 0,2 promile (‰), podobne ako v mnohých členských štátoch Európskej únie. Sankcie za prekročenie povolenej hladiny sú vysoké.

Telefonovanie za volantom

Na Slovensku platí zákaz telefonovania počas jazdy, výnimku tvorí telefonovanie prostredníctvom hands free súpravy.

Dopravné priestupky

Pokiaľ vykonáte počas jazdy na slovenských cestách dopravný priestupok a nebudete mať na jeho zaplatenie pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť, bude Vám podľa cestného zákona odobratý vodičský preukaz. Bez vodičského preukazu môžete jazdiť maximálne 15 dní, počas ktorých máte povinnosť zaplatiť pokutu. Po zaplatení pokuty Vám bude vodičský preukaz opäť vydaný.

Rovnaké pravidlá platia aj pre vodičov, ktorí využili možnosť požičania automobilu v niektorej slovenskej autopožičovni.

Pravidlá cestnej premávky na Slovensku

Na Slovensku sa jazdí po pravej strane vozovky. Chodci chodia vľavo, bicyklisti jazdia vpravo na okraji vozovky, rovnaké pravidlo platí pre motocykle. Po prechode pre chodcov chodia chodci vpravo a majú prednosť pred motorovými vozidlami. Motocyklisti a vodiči mopedov musia mať počas jazdy bezpečnostnú prilbu.

Premávka na križovatkách riadených svetelnou signalizáciou - semaformi:

Ak zasvieti červená, znamená to, že máte stáť. Na oranžovú sa pripravujete, a keď zasvieti zelená, môžete ísť.
Nastávajú však aj situácie, keď na križovatkách môže súčasne svietiť zelená aj chodcom alebo protiidúcim vozidlám. Vtedy musíte dať prednosť chodcom aj napriek tomu, že máte zelenú. Chodci si musia dávať na prechode pre chodcov pozor, pretože mnohokrát majú zároveň s nimi zelenú aj autá.

Ak máte zelenú Vy a aj protiidúci vodič, prednosť musíte dať protiidúcemu vozidlu vtedy, ak odbočujete vľavo.

Premávka na križovatkách bez svetelnej signalizácie:

Vozidlo prichádzajúce sprava má prednosť.
Pri odbočovaní vľavo dávate prednosť protiidúcemu vozidlu.
Chodci na prechode pre chodcov majú prednosť.
Vozidlo idúce po hlavnej ceste má vždy prednosť.

 

© 2018 Relytech, s.r.o. Nitra, všetky práva vyhradené